و مرگ که ما را تکمیل می‌کرد.

‌پاییز دیرتر از دیروز رسید. مرد از شاخه جدا شد، لغزید و فرو رفت.

کنار ِِ به خاک سپردن ِ مرد فکر می کردم مرگ، فاصله‌ی بین آدم‌ها را چقدر کم می‌کند، به زن که چقدر نزدیکتر شد به من و من به او. به آدم‌ها که می‌روند و خط فاصله‌ها کوتاه‌تر می‌شوند یا طولانی. و مرگ که کوتاه می کند فاصله را و باقی‌مانده‌ها را نرم و صاف، و به طلاق* که چه مقابل است با مرگ و فاصله را تکثیر می کند بین آدم‌ها تا چند نسل ِ بعد حتا و تنهایی را باب می‌کند و مرز می‌بندد و پیله، که تا بُن ِ وجود رسوخ می‌کند و تو بزرگ باشی یا کوچک، خشک می‌شوی و شکننده و خُرد می‌شوی.

مرد را کاشتند توی زمین. آرام، مرد دیگر گفت صورتش به راست باشد. در خانه همه با هم دوست‌تر بودیم.

 

* برداشتی شخصی بود. استثناها را غربال کنید و کنار بگذارید، مقصود جدایی است، آنطور که آدم‌ها زنده‌ی همدیگر را دوست ندارند! ماهیت هرچیزی با آن یکی فرق دارد. حتا من با من!

/ 16 نظر / 12 بازدید
نمایش نظرات قبلی
همفری بوگارت

مرد را کاشتد توی زمين و هم بستذر شد با خاکو مورچه و جيرجيرک. تا شايد سالها نه قرنها بعد نهالی شود ان مرد

مهرنوش

اتفاقا امرو يه چيزی پيش اومد که داشتم به مرگ و فاصله فکر می کردم . يه بنده خدايی که ما تا اونجا بوديم مارو از ليست دوستاش بطور خيلی غير رسمی خط زده بود و زنده و مردمون براش فرقی نداشت امروز تو ۳۶۰ برا من کامنت گذاشت که کاشکی يه بار ديگه می ديدمت < روش نشد بنويسه قبل رفتنت > / منو به اين فکر انداخت که حتی نصف بيشتر گريه ها و تاسف هامون از دوری <‌اگه طرف دست نارس تر باشه بهتر !>‌ اداس !!‌

مهرنوش

ميدونی يه واقعيت خيلی کوفت وجود داره که ماها هر چی جلوتر ميريم حسمون رو نسبت به همه چی از دست ميديم در عوض اداشو در مياريم / مثل ليوانی خالی که سر می کشيم و زبونمون از داغی چايی توش می سوزه !< روشنفکر باشی البته از داغی قهوه >

فرهاد

چرا همممون همش به مرگ فکر می کنيم ؟ پس کی قراره زندگی کنيم؟؟؟؟

ravan-nevis

از يکطرفه( ايمان) خبر داری؟ :(

ravan-nevis

از سياوش چی؟ سياه مثل مرگ؟:(

hadi

و مرگ که ما را "کامل‌تر" می‌کرد

آزادی - برابری

دوستان، علی رغم فشارهای امنیتی و بازداشتهای گسترده، دانشجویان آزادی خواه و برابری طلب تجمع خود را به مناسبت روز دانشجو (16 آذر) در دانشگاه تهران هرچه با شکوه تر برگزار کردند. دانشجویان آزادی خواه و برابری طلب اعلام میدارند که تا آزادی کامل تمامی دانشچویان دستگیر شده از پای نخواهند نشست. برای کسب آخرین اخبار و گزارشها از تجمع روز 3 شنبه و وضعیت دستگیر شدگان، از وبلاگ ما دیدن فرمایید.