پلیز یوز فلاش تانک اَفتِر یور قَهوه‌ای‌زِیشن*

سِمَتِ من تو شرکتی که توش کار می‌کنم اینه: توالت عمومی.

شفاف سازی: آقای پ دچار جهل مرکّبه. نشسته پشت میزش و تپّه تَپّه نامه می‌نویسه که از هر دوتا یکی‌ش حذفه. بعد در حالی‌ که نصف نامه‌ها و مدارکی که براش می‌بری رو گم می‌کنه، با قیافه‌ی متفکر و دقیق میاد بالای سرت وای‌میسه می‌‌گه نامه‌ی منو بده. آقای عین که شاخص‌ترین ویژگی رفتاری‌ش قهوه‌ای کردنِ آدما در مواقعیه که حالت عصب به‌ش دست می‌ده، درحالیکه تو رو با عصبیت هرچه تمام‌تر با انتظارات آنچنانی مورد لطف و مرحمت قرار داده به‌ت می‌گه خانوم شما باید انقدر دقیق باشید که اشتباهات ما رو تصحیح کنید ( نگارنده در زمان مذکور یک دستش روی کیبورد جهت تایپ نامه، یک دستش توی زونکن برای تصحیح مدارک ارسالی و با یک پا در حال شماره گیری برای آقای میم و با پای دیگر مدارک دیگری را  برای کپی ارسال می‌کرد.) آقای میم هم از همین پریروزی که پاش به پایتخت باز شده تلاش زیادی در شستشوی هیکل، تیپ و پرستیژ به خرج داده اما متاسفانه ته لهجه‌ش با کو آموکسی کلاو  هم پاک نمی‌شه، بعد درحالیکه یک دستش رو زده به کمرش درَفت مدرکش رو می‌ندازه روی میزت و یه جوری انگار که داره با بلقیس کچل، کلفتِ توی آشپزخونه‌ش حرف می‌زنه، راه‌شو باز می‌کنه و لیوان به دست راه‌شو می‌کشه و همونجوری که داره به سمتِ اَریکه‌ی مبارک خَرام می‌کنه می‌گه: خانوم اون برگه‌ی آر اِف رو سریع به مهندس ی برسونین. و اما آقای آبدارچی که دهنش بوی تلفن می‌ده، سوارِ بر تی و تکیه داده به پارتیشن، داره واسه اون یکی ادا اطوار می‌ریزه، به‌ش می‌گی: برو یه بسته دیوایدر از انبار بیار، باد به غبغب مب‌ندازه دستشو روی دسته‌ی تِی ِ نازنین می‌کشه و می‌گه: این تو حوزه وظایف من نیست.

*Ghahveyization

 

+ شغل کارمندی را درست کرده‌اند تا تو فراموش کنی و یادت برود شاید آدم باشی. درستش کرده‌اند که امرزو را الصاق کنی به فردات بی‌اینکه اتفاق خاصی بین این و آن بیفتد. کِرِخ شَوی و بین آدمها همینطوری وول بخوری، بنشینی پشت رُل، گاز بدهی، به دیگران راه ندهی و اگر بدهی فحش هم نثارش، کت و شلوار بپوشی و کراوات بزنی و الفاظت همچنان رکیک باشند، با ماتیک لبخند بکشی روی لبهات و خودت را گول بزنی که خوشحالی، که زیبایی، که ... درستش کرده‌اند که خنگ باشی که سوال کردن را فراموش کنی و جواب‌هات هم از بیهودگی نسخه هایی که فرمول‌های کتاب‌های جیبی روانشناسی برایت می‌پیچند فراتر نرود.  

 توضیح: شباهت به اضافه‌ی بالا با یک پاراگراف از کتاب غیرمنتظره‌ی کریستین بوبَن اکیداً تائید می‌شود!

 

 

/ 163 نظر / 4 بازدید
نمایش نظرات قبلی
ارس

سلام دوست قديمي .... خوشحالم كه هنوز مينويسي ... بد جوري به كارمنداي مظلوم حمله كرديا !

Nathaniel

ايندفعه رو انقدر خوب تشبيه كردي و نتيجه گيري كردي كه فكر كنم كامنتدونيت به زودي بتركه.... خيلي خنده ام گرفت مخصوصاً كه قيافه خودم هم اومد جلو چشمم ....

بهروز

عجب شهر فرنگی شده. آقای پشيمان يک روز تو اتاقش يه صفحه روزنامه بود که با تيتر درشت روش نوشته شده بود : « کارگران مشغول کارند ». از اون روز بود که من فهميدم بنده خدا چرا اينقدر دست و پا ميزنه.(شما ببخشينش دست خودش نيست). آقای عينهو هم بنده خدا بايد دادشو سر ما بزنه ديگه وگرنه دق ميکنه از دست اون رئيس اهل ترکمنستانش. البته من هم با اون قسمت قهوهايش به شدت مخالفم. به هر حال يه پيشنهاد دارم براتون (چون روحيه طنز دارين) به نظر من داستانهای اداره را بصورت طنز بنويسين. حداقل باعث انبساط خاطر ميشه و از روز مرگی هم کمی بيرون می آييم.

سياوش

قهرمان طبقه ی کارمند چيزی ست برای بودن...

Mahda

اینم اضافه می کنم که کم کم سیستم همه شغل ها داره کارمندی می شه. حتی خونه داری!

دوست

جالب بود ، خوشمان آمد بعد از این همه به کار بردن واژه دوست ، در اظهار نظرهای احمقانه ام، تازه به اینجا رسیدم که نباید استفاده شود.

دوست

صورتک خیالی چه کامنت جالبی داشت،‌پدر صلواتی