به فرانچسکا

اما یادت باشد که ما روزهای صافی داشتیم. با آن دوربین و آن حجم کوچک آلبالویی که آریا می‌گفت ماشین دخترهای روشن‌فکر است. روزهای آفتاب در آن خیابان‌های همهمه که آدم‌ها یاتنه می‌زدند یا طعنه. و آن کافه های پز و افه که آدم‌ها روشنفکری‌شان را دود می‌کردند تو فضای کوچکی که آنجا را از شهر ِ بی‌تفاوت آن وقت‌ها و این روزها جدا می کرد. و آن دوستانی که می‌شناختیم با مردهایی که یک‌هو می‌آمدند و همه‌ چیز را با خودشان می‌بردند و می‌ماندیم و تنهایی دوباره‌ی روزهایی که خیابان‌های زمستان‌ش برخلاف آفتاب آنقدر طولانی بود. یادِ فرانچسکای آن وقت‌های سردِ چهارراه ولیعصر با آن کوله‌ی سیاه کوچک که ادبیات روس را خوب می شناخت وُ می‌شد ساعت ها برای‌ت از خوبی‌های نداشتن کیف پول حرف بزند. روزهایی هم بود. و شب‌هایی که می‌چرخیدیم و عکس های این و آن را دید می‌زدیم و می‌خندیدیم تا تنهایی برود یک جایی خودش را پنهان کند و آن وقت بود که قبض تلفن هر دوره می‌شد معضل بی همه‌جایی و تنهایی ما که هیچ چیز پُرَش نمی‌کرد. ما بودیم و شهری که ادبیاتش زمخت بود وُ  آدم‌های رکیکِ عصر جمعه که تفریح‌شان را سوار بر خودروهای چند ده میلیونی می‌ریختند روی سرت و جگر تیکه پاره می‌کردند و حوالی را آلوده می‌کردند به پلشتی که ربطی هم به مردم کوچه و بازار نداشت. من بودم و فرانچسکا و روزهایی که سخت پول بدست می‌آمد برای دخترانی که چیز خاصی نداشتند که بشود با آن خیلی "زیبا" خواندشان یا خیلی "باکلاس" یا خیلی "موقر" یا حتا "اصیل" و از اینجور چیزها که باعث می‌شد توی جامعه بَلَد باشی بدست آوری بعضی نداشته‌ها را که نداشتن‌شان برای ما سخت بود و برای آدم های دیگر رفاه روزمره. و تنها چیزی که داشتیم همان چند خطی بود که خوانده بودیم و همان دیده های اندک‌مان بود و هنوز خیلی خوشحالم که هیچ وقت نخواستیم دنیا را نجات بدهیم و هرچه کردیم چیزی بود که بشود با آن کمی رومره‌گی را دور زد. تنها بودیم با همان دخمه‌های کور و تاریک و دودناک که کافه بودند مثلن، با همان آدم‌ها که پشت سرمان حرف می‌زدند از دیوانگی و زنانگی نداشتن و رِله بودن و دوست بودند مثلن، با همان خیابان ها که سر می‌جنباندی دور و دورتر می‌شدی و شهرمان بود مثلن، با مان آدم‌ها که حواس پرتی می‌کردی آسیب می‌رساندند و همشهری بودند مثلن و خیلی مثلن های دیگر.

فرانچسکا اینجا هنوز همه تنهایی‌م. آدم‌ها می‌دوند برای دوری و تو هرچقدر سریع‌تر می‌دوی بیشتر فرار می‌کنند. هنوز آدم ها خیلی غریبه‌اند و همین چندکیلو بایت هم دیگر فضایی برای معاشرت نیست. آدم‌ها غریبه‌گی‌شان را پشت گرفتاری‌های ریز و درشت روزمره – که خیلی آسان می‌توانند نباشند- پنهان می کنند. آن وقت سهم ما می‌شود همین که حالا هست. همان بی‌همه‌جایی این شهر و سرمای آدم ها که باعث می‌شود چلّه‌ی تابستان یخ بزنی. با این همه من هنوز امیدوارم. امیدوار  ِ روزی که همه‌چیز ،‌دقیقن همه‌چیز قرار است درست بشود.  

به اضافه: با این همه هنوز به طور ناقص اندکی از آفتاب‌پرست در من مانده است.( اشاره به هزارتورهای بورخس: با این همه هنوز به طور ناقص اندکی بورخس در من مانده است.)

 

 

/ 13 نظر / 3 بازدید
نمایش نظرات قبلی
دختر بابایی

سلامممممممممممم:) اینایی که نوشتی یکجور وحشتناکی قابل درک بود.. یکجوری که انگار خودم تو باشم یا حتی فرانچسکا (جسارت مرا بپذیرید بانو! من خودم هم نیستم چه برسه به دیگران)

دختر بابایی

جسارت مرا بپذیرید هم جمله‌ای بود که خودم میدونم معنی نداره!

فرهاد خالدار

شما رو با اجازتون به عنوان يكي از 5 وبلاگنويس برتر زن در مسابقه پرشين بلاگ معرفي كردم ... انشالله موفق و پيروز باشيد هميشه

273 کای سابق

این فرانچسکا همون نیست که همش اعصار گوش می داد با نوار(نه سی دی) ماشینشم خیلی شلوخ پلوخ بود همیشه موبایل و دوربینشم از گردن و کمر و ایناش آویزون بود... حالا حتی اگرم اون نیست دوست خوبیه به هر حال!

میلاد

چه مقدار این قدری هست که با پیف پاف از بین برود

آذین

روزهای صاف چه ترکیب قشنگی..

محمد

تو بگو کجا ... کی و با که ... من هستم ... راستی جدیست یا شوخی مثل قبل ... سئوال آخر ... تو خوبی ؟ حرف آخر ... یه روزی ... یه جایی ... یه گوشه ای ... بشینیم ... یه حرفایی بزنیم ... ( خودت و قلمت عزیزی هنوز و البته مثل قبل ) شاد باشی و دیرزی - محب

فرهاد خالدار

چه خبر؟

گل

دوستم چرا نمی نوییسی ...بن.یس که خوب می نویسی.........