شجره نومچه

اگه بابام یه سی چِل سالی زودتر به دنیا میومد و حاج محمد حسن بخشی آقاجون ِ مادرم هم از اون قصبه ی مرکزی ایران به قصد پیشرفت و تربیت فرزند زودی عزم تهرون نمیکرد و دوباره دلش هوای طبیعت و باغ و بستان نمیکرد و راهی دیار شهریار نمی شد به قصد رجعت به طبیعت و باغ و بستان و انگور و آلبالو و سیب قندک، لابد مادربزرگم معصومه خاتون – صداش میکردیم ننه – مادرمو همونجا تو دهات مرکزی ایران در جوار بابای راهی تهران نشده م می زایید. اون وقتش بود که مادرم نزدیک نوجوونی که استخون میترکوند و اسم شوهر میومد لپش گل مینداخت بابامو همونجا توی دِه کنار ِ جوب آبی، سر پشت بومی، مطبخی جایی زیارت میکرد و رو لبش نمیچه خنده ای غنچه میکرد و ته دلش آب قند درست میشد و اون دوتا دلباخته یه جایی همون دور و برا با همون رسم و رسوم وصلت میکردن و همه مراسم از بنداندازون تا تُوانه ای همونجا برگزار میشد و منم از این شانس بهره مند میشدم که وقتی چشامو به دنیا باز میکنم بوی پیاز بپیچه تو دماغم که دور و بر زائو پوست کندن تا آل هوس نکنه یه وخ بیاد با خودش ببردش. من هم میشدم یه گل اندام، گل چهره، خانوم، طوطی، بلوط، ... نام ِ روستا زاده که از خروسخون تا بوق سگ از لب چشمه آب میبرد و ظرف میبرد میشست و لب ِ آب، چشمش به جمال ِ فرامرز، پسرعمو – عمه زاده یا خاله زاده یا دایی زاده –  اش روشن می شد و ته ِ دلش قِنج میرفت واسه باقی ِ قضایا و پای دار قالی میخوندم از جفای یار و تفنگ نقره کوب و سر دروازه ی شیراز که خیلی شلوغه و سر پونزده سالگی میرفتم خونه ی بخت و راس بیست و پنج سالگی، معقول نیم دوجین کاکل به سر پس مینداختم هرکدوم  شبیه یکی از قوم و خویش؛ به اسم فریبرز و امیر محمود و فرزانه و فاطی و روح انگیز و ناصر و تهمورث... . اون وقت درست پا به همین سن بیست و هفت سالگی که میذاشتم دیگه کسی رغبت نمیکرد به رُخم نگاه کنه بس که آفتاب سوزونده بودش و مهتاب اشکمو درآورده بود! یقین فرامرز هم میرفت مهربان خانوم بیوه ی حسینقلی ِ ژاندارمو هَوو میاورد سَرَم و رغبت نمیکرد دستای ز ِبر ِ پینه بسته ی آفتاب سوخته شو بکشه حتا رو صورتم که بفهمم لچک به سری و عشق و عاشقی، آخر و عاقبتش همینا رو هم داره. منم پای تنور انقد ترانه ی جانسوز و آتیشی میخوندم که جیگر بلقیس خاتون و شاه پری و صنم بانو و سلطان خانوم  بسوزه و اشک از مشک همه سرازیر.

کار دنیا که بی حکمت نیست. تقدیر نوشتن که بابام سر چار پنج سالگی یتیم بشه که سر نه سالگی رَدّ برادر بزرگه رو بگیره بیاد پایتخت و سر چندساله بار خودشو ببنده. همچین بی زحمت هم نبوده گویا، از آهنگری ِ گرمای پنجاه و شیش درجه ی اندیمشک تا سرمای زیر صفر ِ زیاران زیاد هم بی دردسر نیست خانوم – یا آقا! جدّمادری هم که سالها به قصد شهرنشینی و پیشرفت عازم شده بودن سمت تهرون. نتیجه میشه همینی که میبینی. دور باطل میرنم هر روز حوالی شجره نامه که ببینم چی به چیه، اون وسط مسطا که میرسم قاطی میکنم. اگه این زوج خوشبخت، باهم فامیل نبودن یقین کارم آسون تر میشد.

پ.ن: بنده به هیچ عنوان باد تو غبغبم نمیندازم و با افاده که طَبق طَبق نشه جمعش کنی تو جمع دوستانه یا جلسه آشنایی واسه ملت افه نمیام که: ما تهرونی اصیل هستیم! ... نه جونم، ما نهایتش که نگاه کنی اصل و نَسَبمون از یه ور میرسه به دهات مرکزی ایران و از یه ور به اقوام بختیاری. از در و دهات و تنور و گوسفند و لبنیات بودار و ... هم به شدت خوشمون میاد. خاصه در بهار!

/ 30 نظر / 7 بازدید
نمایش نظرات قبلی
پدرام

اعوذ بالله من الشیطان الرجیم . یس، نگاه از چشمان تو آغاز شد . یاااااااا سییییییین ، روسری اش سبز شد . دامنش موج شد . دلش آشوب شد . پیرهنش آبی شد . موهاش... قرابت غریبی داشت آیین آیینه بازی عجیب چشم های آرام تو که آغازیده بود جاری شدن به سمت تنهایی ام را و نم نمک رسوب می کرد در ساحل روح آشوبم و نمک به جا می گذاشت با ناز با شعر . های نگاهت را می گویم به خداها ! اذیتم نکن . نظر بازی در دایرهء معارف دنیایی نبود هنوز . الله اکبر . تکبیره الاحرام .

ننه غلام

سلام. پس تو هم بختیاری هستی؟ بابای من هم... و بالطبع نسبتا من هم... ولی شجره نومچه من یه چیزیه مث سیم ظرفشویی که خیلی باهاش کار کرده باشی بخوای بندازیش دور.

برون کا

واه! آفتاب بسوزونه که قشنگ تره بابا تيریپ برنزه

mah

از کی تا حالا بچه تهرون بودن حسنه ؟ من که اصالتم از منطقه ای از ایرانه که هر جا میرم میپرسن با کمال افتخار میگم ... و تا حالا کسی رو ندیدم که از همشهریامون بد بگه ...حمل بر خود ستایی نزارین منظورم همون شهر کویریه مرکز ایرانه گر چه متاسفانه و صد افسوس که افتخار دیدنشو نداشتم

علی

زندگی نکبت بار توی داهات رو همونا بهشتيش ميکنه! تاب نداشتن من و تو که بويی از علف کوهی و کوکوی ممتازش نبرديم ميتونه طبيعی باشه! حيف که از همينا داريم شليک ميشيم و پرتاب... به معلوم نيست کدوم جایی که هر جاش و نگاه کنی صدای آهن داغ کرده ميده! ايناش مهم نيست! انکار روستا زادگان از همه چی دردآور تره. خودمونيم خوشگل مينويسی!

پیپ قرمز

لحن خوبی داشت ... نايس ... تکنیک Anacoluthon مکانیک مفهوم جمله را بیش از موضوع مفهوم پررنگ می سازد . بنابراین می تواند در بعضی از شعرها تکنیک " ژرف نمایی " (distancing technique ) باشد. به – روزم . پیپ قرمز

مهدی

سلام / بعد از مونتاV عکس خودت با عکس يه امامزاده و ۲ تا بچه که اسم پستشم هست زيارت آقا با ته تقاريها ... حالام که شجره نومچه ... ! جالبه ...! آخ که اگه ترشی نخوری ... !

سميرا

اره ديگه آبجی.. رسم زمونه اينه!!!!! باز خدا رو شکر کن که اونجا موندنی نبودی با اين وصف حالی که ميگی...تصور کن هووو رو!!!/ خيلی باحال بود. دچار احساسات دهاتی بودن خواهی شدم! ..

علی

تا پارسال پیارسال ها / همین دهاتی ها نسل در نسل مال خانی آباد و شاپور و گود زنبورک خونه و پا منار بودند / و سال ها تو امیریه بغل وکیل و وزیر می نشسته اند / حالا ناغافل تهرون اخ شد / هر کی یک اصل و نسب دهاتی واسه ی خودش جور می کنه که آستین پوستین باخاجه ش تو شهریار یا ورامین یا دهات فریدن گیوه پاش می کرده و بیل می زده، متری هفت صنار/ افاده ها طبق طبق ... / حالا گل پری جون / اصلن اون در و دهات را دیدی / یا اینا رو هم "ننه" برات تعریف کرده؟ / با این همه بد نیست / دست کم اینطوری قشنگ تر می نویسی حظش به ما میرسه / اگر همین طوری ادامه بدی قول میدیم گلچهره صدات کنیم

amir

madgostar.persianblog.ir