بیا بریم به مزار ملا ممد جان!!

 

"وطن ما اکنون امارات اسلامی افغانستان نام دارد. این‌ها قوانینی هستند که ما اعمال می‌کنیم و شما اطاعت می‌کنید:

-          همه‌ی شهرواندان باید هر روز پنج نوبت نماز بخوانند. اگر در وقت نماز کسی به کار دیگری مشغول باشد مجازات خواهد شد.

-          همه‌ی مردان باید ریش بگذارند. حدود صحیح آن، حداقل به اندازه‌ی یک مشت پایین‌تر از چانه است. اگر کسی از این قانون تخلف کند مجازات می‌شود.

-          همه‌ی پسرها باید دستار به سر بگذارند. پسرها از کلاس اول تا ششم باید دستار سیاه و رده‌های بالاتر باید دستار سفید بگذارند. همه‌ی پسرها باید لباس اسلامی به تن کنند. دکمه‌ی یقه باید بسته باشد.

-          آواز خواندن ممنوع است.

-          رقصیدن ممنوع است.

-          ورق باری، شطرنج، قمار و بادبادک‌بازی ممنوع است.

-          تالیف کتاب، تماشای فیلم و نقاشی ممنوع است.

-          اگر کسی طوطی داشته باشد مجازات می‌شود، پرنده‌ی مذکور هم سر به نیست می‌شود.

-          هر کس دزدی کند، دستش از مچ قطع می شود و اگر دوباره دزدی کند پایش هم قطع خواهد شد.

-          اگر کسی مسلمان نباشد، در ملاء عام و جلوی چشم مسلمانان نباید عبادت کند. اگر این کار را بکند مجازات و زندانی خواهد شد. اگر کسی سعی کند مسلمانی را به دین خود درآورد، اعدام خواهد شد.

مودر توجه زنان:

-          زنان باید همیشه در منزل بمانند. جایز نیست که زنان بدون هدف در خیابان‌ها پرسه بزنند. اگر زنی بخواهد بیرون از منزل برود، باید یکی از محارم همراهش باشد. اگر زنی در خیابان تنها دیده شود، پس از تحمل تازیانه، به خانه بازگردانده خواهد شد.

-          چهره‌ی زنان، تحت هیچ شرایطی نباید نمایان باشد. بیرون از منزل زنان باید برقع به سر داشته باشند. در غیر این صورت به شدت شلاق خواهند خورد.

-          آرایش کردن ممنوع است.

-          زیورآلات ممنوع است.

-          زنان نباید لباس شاد و رنگی به تن کنند.

-          زنان نباید صحبت کنند مگر این که با آن‌ها صحبت شود.

-          زنان نباید با مردان تماس چشمی داشته باشند.

-          زنان نباید در مکان های عمومی بخندند، در غیر این صورت شلاق خواهند خورد.

-          زنان نباید لاک بزنند. در غیر این صورت یک انگشت فرد متخلف قطع خواهد شد.

-          مدرسه رفتن برای دختران ممنوع است. تمام مدارس دخترانه در اسرع وقت بسته خواهند شد.

-          زنان حق کارک ردن ندارند.

-          اگر زنی زنا کند، سنگسار خواهد شد.

گوش کنید. خوب گوش کنید. اطاعت کنید. الله اکبر."

هزار خورشید تابان- خالد حسینی- ترجمه پریسا سلیمان‌زاده و زیبا گنجی- انتشارات مروارید 1387

 

به اضافه: کاری به کتاب و ادبیات‌ش ندارم حالا، فعلن گیر این هستم که سال هزار و سیصد و هشتاد و هشت خورشیدی یا دو هزار و نه میلادی‌ست و هنوز این‌ها هستند، از افغانستان سرایت می‌کنند به پاکستان و هرجا که زمینه‌ی مناسبی برای پا گرفتن‌شان، رشد‌شان، و تسرّی‌شان وجود داشته باشد. خواستم فتوا در کنم که این‌ها ویروس‌شان از آنفلو‌انزای خوکی یا هر چیز دیگری خطرناک‌تر است، آن‌طور که غرور و زیبایی را ترور می‌کنند، آن‌ طور که مغز آدم را می میرانند هیچ چیز دیگری با آدم نمی‌کند نمی‌کند. هیچ چیز.

/ 12 نظر / 22 بازدید
نمایش نظرات قبلی
ساقی

سلام عالي بود مطالب وبت هم زيبا هستن منم به روزم اگه خواستي يه سر بزن عزيز _____****__________**** ___***/////***____***__ *** __***________****_______*** _***__________**_________*** _***____----------____________*** _***______.....................____ *** __***_______............._____*** ___***_________________*** ____***______________ *** ______***___________*** ________***_______*** __________***___*** ____________***** _____________*** ______________*(¸.•*¨(¸.•*¨(¸.•*¨(¸.•*¨ ¸.•*´¨)¸.•*´¨)¸.•* شيشه پنجره را باران شست از دل من اما چه کسي نقش تو را خواهد شست سلام عالي بود مطالب وبت هم زيبا هستن منم به روزم اگه خواستي يه سر بزن عزيز _____****__________**** ___***/////***____***__ *** __***________****_______*** _***__________**_________*** _***____----------____________*** _***______.....................____ *** __***_______............._____*** ___***_________________*** ____***_________

حجت الاسلام نیچه

من اخرش نفهمیدم حرف حساب این اسلام و محمد و قران چیه؟ به خدا هر روز یه تز جدید یه تهدید جدید یه فتوای جدید خسته شدیم از ین پا منبر نشستن و چرت و پرتهایی که نه چیزی به علمت اضافه می کنه و نه ارزشی دارند دانستنشان حالا وقتی به این بند و تبصره ها عمل کردی چی میشه یه جامعه عقده ای کثیف و پست تحویل دنیا می دی که کار و زندگیش شده ادم کشی بعد جمهوری اسلامی هم ندای الله اکبر بلند می کنه برای اسلام گرایی از مذهب متنفرم و در صدرش از اسلام [سبز]

شاه خاموش

نیست که خودمون الان خیلی توی آزادی شنا میکنیم

....

اگر زنی زنا کند، سنگسار خواهد شد. در هر صورت در جوامع عقب افتاده اگر این قانون نباشد .... بیچاره زن ها در جوامع ما که بدون اشراف به فرهنگ مدرن باید مدرن باشند پس تجدد بی تمدن گریبانگریمان می شود و هزار مشکل روحی که باید زن ها قربانی شوند تا نسل های بعد ...

زوربا

افتاب پرست جان.. میدونی؟.. وقتی خرد ادم دچار نزول بشه دیگه این احکام و عقاید که هیچ بدتر از اینا هم گریبان مردم رو میگیره.. و ما هم از این قاعده مستثنی نیستیم... داریم میبینم تو مملکت خودمون..... با سلام

ماهور

آوای غم انگیز سرزمین افغانستان ...

دختر بابایی

سلاممممممممم:) واقعیت اینه که اینا هستن تا وقتی کسانی هستن که بخوان اینجوری زندگی کنن و ازشون فرمان ببرن.. و چقدر کار فرهنگی و غیر فرهنگی و شاید جنگ و انقلاب لازمه تا این دردا درمون بشه!

سمانه

وحشتناک ترین صحنه رو تو بادبادک باز می تونی بخونی... جایی که تو ورزشگاه سنگسار می کنن... این هیچوقت از ذهنم پاک نمی شه.

زیزیگولو

من نمی دونم شما ایرووونی هستین یا نا[تعجب] آخه آدم عاقل اینچیز هایی که نوشتی یه مشت چرندیاته[پلک] اگه نظرمو پاک کنی از همون آخوندهاو....عقب افتاده تری آریایی باش [لبخند]