۱۳۸٧/٦/۱۱
به فرانچسکا

اما یادت باشد که ما روزهای صافی داشتیم. با آن دوربین و آن حجم کوچک آلبالویی که آریا می‌گفت ماشین دخترهای روشن‌فکر است. روزهای آفتاب در آن خیابان‌های همهمه که آدم‌ها یاتنه می‌زدند یا طعنه. و آن کافه های پز و افه که آدم‌ها روشنفکری‌شان را دود می‌کردند تو فضای کوچکی که آنجا را از شهر ِ بی‌تفاوت آن وقت‌ها و این روزها جدا می کرد. و آن دوستانی که می‌شناختیم با مردهایی که یک‌هو می‌آمدند و همه‌ چیز را با خودشان می‌بردند و می‌ماندیم و تنهایی دوباره‌ی روزهایی که خیابان‌های زمستان‌ش برخلاف آفتاب آنقدر طولانی بود. یادِ فرانچسکای آن وقت‌های سردِ چهارراه ولیعصر با آن کوله‌ی سیاه کوچک که ادبیات روس را خوب می شناخت وُ می‌شد ساعت ها برای‌ت از خوبی‌های نداشتن کیف پول حرف بزند. روزهایی هم بود. و شب‌هایی که می‌چرخیدیم و عکس های این و آن را دید می‌زدیم و می‌خندیدیم تا تنهایی برود یک جایی خودش را پنهان کند و آن وقت بود که قبض تلفن هر دوره می‌شد معضل بی همه‌جایی و تنهایی ما که هیچ چیز پُرَش نمی‌کرد. ما بودیم و شهری که ادبیاتش زمخت بود وُ  آدم‌های رکیکِ عصر جمعه که تفریح‌شان را سوار بر خودروهای چند ده میلیونی می‌ریختند روی سرت و جگر تیکه پاره می‌کردند و حوالی را آلوده می‌کردند به پلشتی که ربطی هم به مردم کوچه و بازار نداشت. من بودم و فرانچسکا و روزهایی که سخت پول بدست می‌آمد برای دخترانی که چیز خاصی نداشتند که بشود با آن خیلی "زیبا" خواندشان یا خیلی "باکلاس" یا خیلی "موقر" یا حتا "اصیل" و از اینجور چیزها که باعث می‌شد توی جامعه بَلَد باشی بدست آوری بعضی نداشته‌ها را که نداشتن‌شان برای ما سخت بود و برای آدم های دیگر رفاه روزمره. و تنها چیزی که داشتیم همان چند خطی بود که خوانده بودیم و همان دیده های اندک‌مان بود و هنوز خیلی خوشحالم که هیچ وقت نخواستیم دنیا را نجات بدهیم و هرچه کردیم چیزی بود که بشود با آن کمی رومره‌گی را دور زد. تنها بودیم با همان دخمه‌های کور و تاریک و دودناک که کافه بودند مثلن، با همان آدم‌ها که پشت سرمان حرف می‌زدند از دیوانگی و زنانگی نداشتن و رِله بودن و دوست بودند مثلن، با همان خیابان ها که سر می‌جنباندی دور و دورتر می‌شدی و شهرمان بود مثلن، با مان آدم‌ها که حواس پرتی می‌کردی آسیب می‌رساندند و همشهری بودند مثلن و خیلی مثلن های دیگر.

فرانچسکا اینجا هنوز همه تنهایی‌م. آدم‌ها می‌دوند برای دوری و تو هرچقدر سریع‌تر می‌دوی بیشتر فرار می‌کنند. هنوز آدم ها خیلی غریبه‌اند و همین چندکیلو بایت هم دیگر فضایی برای معاشرت نیست. آدم‌ها غریبه‌گی‌شان را پشت گرفتاری‌های ریز و درشت روزمره – که خیلی آسان می‌توانند نباشند- پنهان می کنند. آن وقت سهم ما می‌شود همین که حالا هست. همان بی‌همه‌جایی این شهر و سرمای آدم ها که باعث می‌شود چلّه‌ی تابستان یخ بزنی. با این همه من هنوز امیدوارم. امیدوار  ِ روزی که همه‌چیز ،‌دقیقن همه‌چیز قرار است درست بشود.  

به اضافه: با این همه هنوز به طور ناقص اندکی از آفتاب‌پرست در من مانده است.( اشاره به هزارتورهای بورخس: با این همه هنوز به طور ناقص اندکی بورخس در من مانده است.)

 

 

+ نوشته شده در ٦:۳٥ ‎ب.ظ توسط آزاده رحيمي